T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sinop İl Sağlık Müdürlüğü Sinop Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sinop İl Sağlık Müdürlüğü Sinop Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanemizde ''Alerji Deri Testi Uygulaması '' Başlamıştır.

Güncelleme Tarihi: 04/09/2019

  alerji testi banner.jpg    

Hastanemizde   ''Alerji Deri Testi Uygulaması '' Başlamıştır.

  • Alerji testi yaptırmak isteyen hastalarımız hastanemiz  Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvurabilirler.
  • Hastalarımızın Alerji testi uygulaması yapılmadan, 10 gün öncesine  kadar, alerjiye yönelik alerji hapı veya iğnesi kullanmamış  olması gerekmektedir.
  • Alerji testi ile ilgili uygun yaş aralığı ve diğer tüm bilgiler için Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvurabilirler.

    
       ALERJİ PRİCK TESTİ NEDİR?

Deri “prick” testi, ticari olarak kullanıma hazır durumda bulunan solunum yolu ve besin alerjenleriyle, lateksle ya da (daha ender olarak) ilaçlarla uygulanan bir testtir.Alerjik rinokonjonktivit (alerjik nezle), alerjik astım, atopik dermatit, ürtiker (dabaz- kurdeşen) ile besin ve ilaç alerjilerinin tanısında kullanılır. Genellikle kolun iç kısmına yapılır. Alerjen içeren sıvı test materyali deriye damlatılır. Derinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturularak alerjenin deriye sızması ve buradaki “alerji hücreleri” ile birleşmesi sağlanır. Bu uygulama “lancet” adı verilen steril ve tek kullanımlık ucu sivri materyallerle yapılır. Test uygulandıktan sonra 15 dakika beklenir ve takiben elde edilen deri cevapları değerlendirilir. Deri reaksiyonları, öykü ve fizik muayene bulgularının ışığında değerlendirilir; pozitif bir deri testi hastada varolan yakınmaların, deri testinde pozitiflik gösteren alerjene bağlı olduğunu (her zaman) göstermez. Çayır polenleri, ağaç polenleri, ev tozu akarları, küf mantarları, kedi, köpek, besin alerjenlerinden süt, yumurta, muz, çilek, domates, buğday unu, kakao, zeytin, şeftali, tavuk, ton balığı, latex, fıstık, portakal solüsyonları kullanılmaktadır