Gebe Okulu
02 Ekim 2019

GEBE OKULU

   Tüm gebelerin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amacı ile hastanemizde gebe eğitimleri verilmektedir.
        Anne adaylarının gebelik süreci ile başlayan ve doğum eyleminin sonlanmasına kadar geçen süreci sağlıklı şartlarda gerçekleştirmeleri ve normal doğumun yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Doğum, kadının hayatında yaşadığı en önemli deneyimlerden birisidir. Gebenin doğuma aktif bir şekilde katılması, sağlıklı bir bebek sahibi olması, doğum sürecini rahat geçirmesi için doğum öncesi eğitimler çok önemlidir. Gebelik döneminde yapılan eğitimler, anne adayını doğuma hazırlamakta, aileyi fiziksel ve psikolojik doğum sürecine dahil etmektedir.
     
          Eğitim içeriğinde yer alan masaj, nefes teknikleri ve aktif doğum pozisyonları, bebeklerin doğum kanalındaki yolculuğuna yardımcı olur, normal doğum sürecinin rahat ve konforlu ilerlemesini sağlar. Doğuma hazırlık eğitimi alan gebelerin, doğum süresince verilen kesintisiz profesyonel destek ile doğumun süresinin kısaldığı, sezaryen oranlarının düştüğü, ağrı kesici ve diğer ilaçlara ihtiyacın azaldığı, pozitif doğum hatıraları kazanıldığına inanıyoruz.
           Gebe okuluna katılan tüm gebelerin; gebelik, gebelik egzersiz ve yogası, doğum, bebek bakımı, emzirme, yeni doğan sağlığı, lohusalık, lohusalık egzersizleri ve ii aile planlaması vb. gerekli konularda bilgi ve beceri sahibi olmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen 4 programa katılmaları gerekmektedir. 
          Gebeler, gebe okuluna, gebeliğin tespitinden itibaren katılabilirler. Eğitimler, zengin içeriği ve uzman eğitimcileri ile uygulamalı dersler eşliğinde gerçekleştirilmektedir.
Gebe Okulunda Hedefimiz;
Gebelik konusunda gerekli bilgileri anlatmak,
Doğum ve doğum sürecini anlatarak bilgi eksikliğinin giderilmesini sağlamak,
Bebek bakımı, beslenmesi ve sağlığı konusunda aileleri bilgilendirmek,
Emzirme becerisini arttırarak, danışmanlık desteği vermek,
Gebeyi hastane ortamı hakkında bilgilendirmek ve doğum için hazırlanmasını sağlamak,
Doğum öncesi ve sonrası yaşanan kaygılarla baş etmek ve çiftlerin ruhsal durumunu hazırlamak.
Gebe eğitim sınıfı eğitimi için randevu gerekmemektedir.  
      Muayene, tahlil, NST sırası beklerken zamanlarını ayırabilecekleri bir program olup tüm eğitimleri tamamlayan gebelere katılım belgesi verilmektedir.